herb

Witamy w serwisie Powiatu Międzychodzkiego

STRONA GŁÓWNA

Administracja

pomniejsz powiększ
niedowidzacy
kreska belka

belka

Turystyka

kreska
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
belka

Na skróty

ico ico ico
galeria mapa powiatu kontakt
ico ico ico
dofinansowanie NFOSiGW linki noclegi
ico ico ico
BIP Facebook e-urząd
ico ico ico
Oferty inwest. Uwaga Pogoda
kreska

e-urząd

kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Dyżury aptek w 2015/2016

Pomoc medyczna w nocy i święta

belka

KALENDARIUM

PNWTŚRCZPTSOND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
<<< << 2016-08 >> >>>
belka

POGODA


 

puzzle belka

Gminy

 



W skład Powiatu Międzychodzkiego wchodzą 4 gminy:
Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie

Urząd Miasta i Gminy w Międzychodzie
ul. Piłsudskiego 2, 64-400 Międzychód
+48(95)748 8100, fax +48(95)7482930


MIĘDZYCHÓD

Największa z czterech gmin, o charakterze rolniczo-turystycznym, położona wśród lasów i jezior, z ciekawą rzeźbą terenu. Gmina obejmuje część Pszczewskiego Parku Krajobrazowego (dolina rzeczki Kamionki) i graniczy z Sierakowskim Parkiem Krajobrazowym.
Nieduży ośrodek przemysłowy oraz lokalny węzeł komunikacyjny. Dość mocny handel i rzemiosło. Zróżnicowana baza turystyczna, z największymi ośrodkami nad jeziorem w Mierzynie, dynamiczny rozwój agroturystyki. Gmina podejmuje dużo działań w celu ochrony czystości środowiska.
Warto zobaczyć: 500-letni kościół p.w. Narodzenia Najśw. Panny Marii w Kamionnej, płytę nagrobną Krzysztofa Unruga, pałac w Gorzyniu, tzw. "laufpompę" założoną na źródle siarkowym, Rynek i stary układ architektoniczny miasta.

Warto odwiedzić: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej i w Mniszkach, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Izbę pamięci wsi Radusz w Puszczy Noteckiej.


Turysta może tu spędzić czas w ciszy i spokoju, w kontakcie z naturą. Wielu przyjeżdża łowić ryby, inni - zbierają grzyby, spacerują, plażują nad jeziorami. Aktywniejsi wybierają jazdę konną, rowery, kajakarstwo... Wszyscy goście wyjeżdżają z pozytywnymi wrażeniami. Niewątpliwą atrakcją gminy są wysokie walory przyrodnicze nadwarciańskiego obrzeża Puszczy Noteckiej i polodowcowego krajobrazu z ponad setką jezior...
 


Bezcennym kapitałem gminy są jej mieszkańcy, w tym młodzież i ludzie w wieku produkcyjnym, podnoszący swoje wykształcenie i kwalifikacje. Na nich przede wszystkim Międzychód opiera swoje ambicje tworzenia nowoczesnego regionu łączącego tradycję z wymogami współczesności.
Więcej informacji oraz fotografii Międzychodu znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.miedzychod.pl

 

Urząd Gminy w Sierakowie
ul. 8 Stycznia 38 , 64-410 Sieraków
+48(61)2953011, fax +48(61)2953480

 

SIERAKÓW
Położona na skraju Puszczy Noteckiej gmina Sieraków wyróżnia się walorami krajoznawczo-przyrodniczymi (lasy, jeziora, rezerwaty przyrody). Duże znaczenie ma gospodarka leśna i rybacka. Działa nowoczesna huta szkła. Miasto Sieraków stanowi centrum turystyczne Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. 150-letnia Stadnina (Stado Ogierów i Koników Polskich) stwarza doskonałe warunki do czynnego wypoczynku, a w Chalinie funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Wielkopolskich Parków Krajobrazowych.
Warto zwiedzić : Muzeum Zamek Opalińskich z sarkofagami właścicieli miasta, kościół pobernardyński z bogatym wnętrzem, zabytkowe stajnie stadniny, Ogród Edukacyjny "Leśna Przygoda" Nadleśnictwa w Bucharzewie (przystosowany dla osób niewidzących) .
Teren gminy obejmuje Sierakowski Park Krajobrazowy, a w nim 4 rezerwaty przyrody.


Więcej informacji i zdjęć z Sierakowa znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.sierakow.pl

Urząd Gminy w Kwilczu
ul. Kard. Wyszyńskiego 23, 64-420 Kwilcz
+48(61)291 5065, fax +48(61)291 5264


KWILCZ
Gmina typowo rolnicza, leżąca w dużej części w obrębie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, stąd jej cenne walory przyrodnicze. Atrakcyjne tereny, zasobne w zwierzynę łowną: dziki, jelenie, sarny. Funkcjonują drobne zakłady rzemieślnicze i handlowe.
Warto zobaczyć: Skansen - OLANDIA w Prusimiu w dawnych zabudowaniach dworskich, pałac w Rozbitku obecnie należący do Jana A.P. Kaczmarka, pałac Kwileckich z I poł. XIX w. , cmentarz-lapidarium szlachty kalwińskiej w Orzeszkowie, zespół dworsko-folwarczny w Wituchowie, XIX-wieczny pałac neogotycki w Rozbitku, jedną z pierwszych w Polsce elektrowni wiatrowych.

 

Więcej informacji oraz zdjęć
z Kwilcza znajdziesz
na dalszych podstronach
oraz na stronie Urzędu
Gminy: www.kwilcz.pl

Urząd Gminy w Chrzypsku Wielkim
ul. Główna 15, 64-412 Chrzypsko Wielkie
tel. +48(61)2951011,
fax +48(61)2951011



CHRZYPSKO WIELKIE
Gmina Chrzypsko to typowa wielkopolska gmina rolnicza. Liczne jeziora (łącznie 12 % poowierzchni gminy) obfitują w wiele gatunków ryb. Urozmaicony krajobraz, sprzyjające warunki do agroturystyki. Corocznie odbywają się tu "Dni Wędzonej Sielawy". W gminie znajduje się nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Łężeczkach.
Część terenu gminy obejmuje Sierakowski Park Krajobrazowy, o ciekawej polodowcowej rzeźbie terenu, z licznymi czystymi jeziorami.


Warto zobaczyć : "Dolinę Górskiego Potoku" w Białokoszu, izbę pamięci poety Henryka Szulczyńskiego w Ryżynie, kwitnące pola tulipanów w gospodarstwie ogrodniczym w Chrzypsku Wielkim, zabytkowy wiadukt kolejowy w Chrzypsku Małym.
Na punkcie widokowym w Łężeczkach stoi pierwszy pomnik odsłonięty na kuli ziemskiej w XXI wieku




Więcej informacji i zdjęć z gminy Chrzypsko Wielkie znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.chrzypsko.pl