herb

Witamy w serwisie Powiatu Międzychodzkiego

STRONA GŁÓWNA

Administracja

pomniejsz powiększ
niedowidzacy
kreska belka

belka

Turystyka

kreska
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
belka

Na skróty

ico ico ico
galeria mapa powiatu kontakt
ico ico ico
dofinansowanie NFOSiGW linki noclegi
ico ico ico
BIP Facebook e-urząd
ico ico ico
Oferty inwest. Uwaga Pogoda
kreska

e-urząd

kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Dyżury aptek w 2015/2016

Pomoc medyczna w nocy i święta

belka

KALENDARIUM

PNWTŚRCZPTSOND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
<<< << 2016-08 >> >>>
belka

POGODA


 

puzzle belka

Ekologia

 
Ekologia :
EKOLOGIA
Tereny powiatu międzychodzkiego są bardzo atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Z tego względu - co wymaga szczególnego podkreślenia - władze samorządowe podejmują dużo starań o ekologiczny i zrównoważony rozwój. Nieustannie prowadzone są inwestycje poprawiające infrastrukturę techniczną, co sprawia, że powiat pozostaje terenem nieskażonym, chętnie odwiedzanym przez turystów.
Wszystkie gminy w powiecie posiadają własne oczyszczalnie ścieków z ciągle rozbudowywaną siecią instalacji kanalizacyjnej. Wsie posiadają w dużym procencie wodociągi i nowoczesne, czyste ujęcia wody. Stan czystości lasów i jezior nie budzi żadnych zastrzeżeń.
Symbolem proekologicznych działań jest górujący nad okolicą nowoczesny "wiatrak" w Kwilczu (a właściwie elektrownia wiatrowa).

Podstawowe dane : zbudowany w 1996 roku jako pierwszy w Wielkopolsce, wysokość : 30 metrów, długość łopat śmigła : 11 metrów, średnica trzonu : od 2,3 m. u dołu do 1 m. u góry, moc generatora : 160 kW. Producent : firma "Nowomag" z Nowego Sącza.
Wiatry o sile min. 4 a max. 25 m./s. pozwalają wykorzystywać elektrownię przez ok. 1/3 roku.
(źródło danych : W.Łęcki, Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie, Wydawnictwo WBP, Poznań 2000 r.)

Aktualnie władze Gminy starają sie pozyskać inwestora dla budowy dużej "farmy wiatrowej", złożonej z kilkunastu nowoczesnych elektrowni wiatrowych.

Jeśli chodzi o oczyszczalnie ścieków, to największą oddano do użytku 1998 w Międzychodzie. Jest to oczyszczalnia mechaniczno - biologiczna zlokalizowana 2 km. za miastem, przy drodze do Muchocina, nad Wartą. Jest zarządzana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Istnieje w niej mozliwość oczyszczania do 6.000 m 3 ścieków komunalnych na dobę. Około 10 % to ścieki dowożone beczkowozami z terenu wsi, reszta jest dostarczana rurociągiem z Międzychodu, przyległej do niego wsi Bielsko oraz wsi Muchocin. Proces oczyszczania jest sterowany automatycznie ze sterowni komputerowej. Na rurociągu są automatyczne przepompownie : główna miejska i 3 pozostałe - w Bielsku, Muchocinie i na ul. Ogrodowej. W skład oczyszczalni wchodzą 3 ciągi oczyszczania biologicznego, gdzie w zbiornikach odbywa się redukcja zawartości azotu i fosforu. Wypływająca z oczyszczalni woda mieści się w rygorystycznych normach czystości ścieków, określonych w Dyrektywach Unii Europejskiej. Oprócz oczyszczania ścieków dokonywana jest też nowoczesna obróbka osadów (według technologii niemieckiej) - odwadnianie i zagęszczanie za pomocą prasy i zagęszczarki. Produktem końcowym jest oczyszczona woda odprowadzana do Warty i zagęszczony osad, z którego po obróbce można uzyskać kompost.




Oczyszczalnia ścieków w Sierakowie oddana została w sierpniu 1996 roku. Jej maksymalna przepustowość wynosi 1.250 m.3 na dobę. Praktycznie w 2002 r. odnotowano średni przepływ dobowy w ilości 860 m. 3 , w tym ścieków dowożonych : ok. 100 m. 3 . Typ oczyszczalni ; mechaniczno - biologiczna, ze wspomaganiem usuwania związków fosforu.
Łączna długość sieci kanalizacyjnej w Sierakowie to ok. 23 km. Obejmuje ona zasięgiem ok. 4.400 mieszkańców miasta (ok. 70 % ). Ostatnia modernizacja wykonana została w 2002 roku, planowane są dalsze inwestycje w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i samej oczyszczalni do 2,5 tys. m. 3 /dobę. Planowane jest rozbudowanie sieci kanalizacyjnej w latach 2006 - 2008 następujących wsi : Lutom, Kaczlin, Grobia, Kłosowice.
(inf. z Urzędu Gminy Sieraków)



fotografie zrobione podczas budowy ZUO
Największą inwestycją proekologiczną jest porozumienie 10 gmin pogranicza wielkopolsko - lubuskiego w sprawie wspólnego zbudowania nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów. Budowę I etapu Z.U.O., usytuowanego w Mnichach (gm. Międzychód) zakończono wiosną 2003 roku, zbudowano nowoczesne, ekologiczne składowisko odpadów. W drugim etapie wybudowana została w 2007 roku  sortownia odpadów, w celu odzyskiwania np. plastiku, szkła, metalu. Następnie uruchomiono instalację do produkcji prądu z biogazu (styczeń 2010), instalację do granulowania odpadów opakowań plastikowych (marzec 2010) , oraz instalację do produkcji paliwa alternatywnego (październik 2011), której centralnym elementem jest reaktor o długości 24 metrów i średnicy 2 m. Instalacja ta może przetworzyć na dobę 500 ton odpadów, z których uzyska się 20 % frakcji mineralnej, 30% frakcji organicznej, 40% paliwa alternatywnego oraz 10% szkła i metali,