herb

Witamy w serwisie Powiatu Międzychodzkiego

STRONA GŁÓWNA

Administracja

pomniejsz powiększ
niedowidzacy
kreska belka

belka

Turystyka

kreska
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
belka

Na skróty

ico ico ico
galeria mapa powiatu kontakt
ico ico ico
dofinansowanie NFOSiGW linki noclegi
ico ico ico
BIP Facebook e-urząd
ico ico ico
Oferty inwest. Uwaga Pogoda
kreska

e-urząd

kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Dyżury aptek w 2015/2016

Pomoc medyczna w nocy i święta

belka

KALENDARIUM

PNWTŚRCZPTSOND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
<<< << 2016-08 >> >>>
belka

POGODA


 

puzzle belka

Projekt PROW - szlaki rowerowe 2011- 2012

 

UE            LEADER        LGD       PROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Operacja „Kraina 100 Jezior – Powiat Międzychodzki przyjazny dla turystów na 2 i 4 kołach. Etap I: sieć szlaków rowerowych” ,

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”,

w Osi 4 LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Projekt Powiatu Międzychodzkiego współfinansowany  ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, w Osi 4 LEADER, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW),

pt. „Kraina 100 Jezior – Powiat Międzychodzki przyjazny dla turystów na 2 i 4 kołach. Etap I: sieć szlaków rowerowych” .

 Projekt zrealizowany został w latach: 2011 i 2012. W roku 2011 zostały przeprowadzone prace związane z wytyczeniem i oznakowaniem nowych szlaków rowerowych w powiecie oraz  odnowienie i weryfikacja istniejących szlaków rowerowych.   Znakowanie szlaków przeprowadził Oddział Ziemi Międzyrzeckiej PTTK. Oznakowano następujące  nowe szlaki: w gminie Międzychód -szlak rowerowy żółty: Międzychód – Mierzyn – Zamyślin ( dalej istnieje kontynuacja oznakowania: przez Wiejce do Skwierzyny), w gminie Sieraków – odnowiono istniejące szlaki: szlak rowerowy niebieski, szlak rowerowy czarny, szlak rowerowy czerwony, szlak rowerowy żółty oraz odcinek wojewódzkiego szlaku rowerowego czarnego R8, który również przestał być czytelny. W gminie Kwilcz oznakowano dwa nowe szlaki, tworzące „Kwilecką Ósemkę”: szlak rowerowy niebieski: Kwilcz – Orzeszkowo – Pólko – Daleszynek – Lubosz – Chorzewo – Niemierzewo – Józefowo – Mościejewo – Upartowo – Kurnatowice – Chalin i szlak rowerowy czerwony: Kwilcz – Rozbitek  - Urbanówko -– Chudobczyce – Wituchowo – Kubowo – Kwilcz – Kurnatowice – Prusim – Chalin. W gminie Chrzypsko Wielkie odnowiono szlak rowerowy wokół jeziora Chrzypskiego (nazywany ścieżką rowerową), znakując go kolorem czerwonym, oraz wytyczono i oznakowano nowe trzy szlaki rowerowe. Są to: szlak rowerowy zielony: Chrzypsko Wielkie – Śródka – Strzyżmin – Orle Wielkie – Chrzypsko Małe, szlak rowerowy niebieski: Chrzypsko Wielkie – Charcice – Jabłonowo – Mylin - Chrzypsko Wielkie i szlak rowerowy żółty: Łężeczki – Łężce – Białokoszek.

Łącznie wytyczono i oznakowano nowe szlaki rowerowe na długości 87 km. oraz odnowiono oznakowanie istniejących szlaków rowerowych z weryfikacją ich przebiegu na łącznej długości 113 km.

W roku 2012  wydano publikacje dotyczące szlaków rowerowych na tym terenie (folder-atlas rowerowy w nakładzie 3 tys. egz. oraz ulotki informacyjne w nakładzie 1 tys. szt.), oraz ustawiono pięć punktów odpoczynkowych dla rowerzystów przy szlakach. Każdy taki punkt odpoczynkowy  to zadaszenie oraz stół z ławą i stojak dla rowerów a także kosz na śmieci. Lokalizacje tych punktów ustalono w: Zamyślinie, Łężcach, Chorzępowie, Orlu Wielkim i Chudobczycach. We wrześniu 2012 r. zorganizowano rajd rowerowy - zlot gwiaździsty do Chrzypska Wielkiego, jako  inaugurację funkcjonowania szlaków rowerowych. W rajdzie i imprezie inauguracyjnej wzięło udział ponad 200 osób - młodzieży, seniorów, mieszkańców Powiatu, turystów i przedstawicieli bazy turystycznej.

Prawidłowe oznakowanie szlaków turystycznych ma  duży wpływ na wykorzystanie walorów turystycznych powiatu przez turystów, jak również przez mieszkańców i wzmacnia potencjał rozwojowy terenów całego powiatu i poszczególnych wsi. Pośrednio również dofinansowany ze środków unijnych projekt wpłynął na aktywizację gospodarczą terenów wsi, zachęcając do zakładania kwater turystycznych w okolicy szlaków i do świadczenia usług dla turystów. Może to również zwiększyć zapotrzebowanie na lokalne produkty oraz wyroby np. twórców ludowych i lokalnych artystów – amatorów.  Realizacja operacji pod nazwą „Kraina 100 Jezior – Powiat Międzychodzki przyjazny dla turystów na 2 i 4 kołach. Etap I: sieć szlaków rowerowych” spowodowała większą dostępność i uporządkowanie korzystania z zasobów przyrodniczych, umożliwia podróżowanie rowerami po terenach, na które dostęp innymi środkami lokomocji jest utrudniony lub niemożliwy. Turyści dotrą na tereny przyrodniczo cenne ekologicznymi środkami transportu, a ruch turystyczny będzie pod kontrolą.  Efektem realizacji działań Powiatu będzie również większa dostępność do obiektów zabytkowych i kontakt z dziedzictwem kulturowym. Szlaki przebiegają w pobliżu:  muzeów w Sierakowie i Międzychodzie, Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie,  zabytkowego cmentarza-lapidarium w Orzeszkowie, Skansenu „Olandia” w Prusimiu, dwóch punktów widokowych, kościoła pobernardyńskiego w Sierakowie, kościoła w Chrzypsku Wielkim, pałacu w Charcicach, kościoła w Lutomiu, doliny górskiego potoku w Białokoszu, groty kapitana Burego w Mościejewie, ścieżki edukacyjnej Marianówka i dębu Józef w Marianowie, zabytkowego wiaduktu kolejowego w Chrzypsku Małym, Głazu narzutowego "Diabelski Kamień" w Lutomiu.  Władze Powiatu uważają, że realizacja projektu wesprze rozwój potencjału naszej Małej Ojczyzny.

Operacja  znakowania szlaków rowerowych przez Powiat współgra z innymi działaniami w sferze turystyki podejmowanymi przez inne podmioty, chociażby z wytyczeniem szlaków rowerowych i pieszych w Puszczy Noteckiej przy Raduszu, szlaków nazwanych Ścieżką Szlakiem Powstań Narodowych w okolicy Chalina, tras Nordic walking przy Chalinie,  a także utworzeniem Leśnego Ogrodu Edukacyjnego dla osób niedowidzących i niewidomych „Leśna Przygoda” przy Nadleśnictwie w Bucharzewie i utworzeniem Nadwarciańskiego Centrum Turystyki Rowerowej w Mierzynie.

 Koszt całkowity projektu zamyka się kwotą 43.571,08 zł, z czego współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej z  Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 24.990 zł.

 

chrzyps-mapa

nowe i odnowione szlaki rowerowe w okolicy Chrzypska Wielkiego

kwilec-mapa

nowe szlaki rowerowe w okolicy Kwilcza ("Kwilecka Ósemka")

sierak-mapa

 szlaki rowerowe w okolicy Sierakowa

miedzy-mapa

nowy szlak rowerowy koło Międzychodu

* W przypadku, gdyby turyści stwierdzili braki w oznakowaniu lub potrzebę  oznakowania dodatkowego - prosimy o kontakt ze Starostwem, (z Wydz. Promocji tel. 95-7488726), które przekaże te uwagi i sugestie do PTTK.

logo-rok

 

UROCZYSTA INAUGURACJA SZLAKÓW

odbyła się  8 września 2012 r.godz. 14

Chrzypsko Wielkie

plaża nad jez. Chrzypskim

Rajd - zlot gwiaździsty szlakami rowerowymi powiatu

Z Międzychodu : szlakiem wojewódzkim czarnym SSJ (trasa I, ok. 30 km.), lub niebieskim wojewódzkim za Wartą do Sierakowa, dalej czerwonym do Jaroszewa, żółtym do Ryżyna i czarnym wojewódzkim SSJ (trasa II dłuższa, ok. 36 km.).

Z Sierakowa : szlakiem wojewódzkim czarnym SSJ (trasa III, ok.11 km.) lub czerwonym do Jaroszewa, żółtym do Ryżyna i czarnym wojewódzkim SSJ(trasa IV dłuższa, ok.17 km.).

Z Kwilcza : nowym szlakiem niebieskim przez Orzeszkowo, Daleszynek, Lubosz, Białokoszek i dalej żółtym przez  Łężce i czarnym wojewódzkim SSJ(trasa V, ok.27 km.), lub nowym szlakiem czerwonym do Chalina i dalej niebieskim przez Kurnatowice, Mościejewo, Józefowo, Białokoszek i dalej żółtym przez  Łężce lub Białokoszek do czarnego, czarnym do Łężeczek, czerwonym wokół jeziora Chrzypskiego wschodnim lub zachodnim brzegiem (trasa VI dłuższa, ok.36 km.).

Z Chrzypska Wielkiego - nowymi szlakami: niebieskim przez Charcice Jabłonowo i Mylin (trasa VII, 9 km.), zielonym przez Śródkę, Orle Wielkie, Chrzypsko Małe i dalej czerwonym do Chrzypska (trasa VIII dłuższa, 15 km.) lub czerwonym wokół jez. Chrzypskiego w dowolnym kierunku (trasa IX, 8,5 km.).

UCZESTNICZYŁO 200 OSÓB !

Na mecie każdemu zgłoszonemu uczestnikowi organizatorzy zapewnili ciepły posiłek i herbatę. Każdy otrzymał atlas rowerowy piowiatu oraz ulotkę rajdową.

Po występie muzycznym nastąpiło symboliczne "przecięcie wstęgi" na powiatowych szlakach rowerowych, którego dokonali: Wójt Chrzypska Wielkiego Edmund Ziółek i Sekretarz Powiatu Małgorzata D. Kiełbasa, wraz z najmłodszymi rowerzystami.


rajd rajd

SSJ NSR R1 czer zol zi ni cze

szlak szlak

szlak

rajd rajd

szlak szlak

rajd