herb

Witamy w serwisie Powiatu Międzychodzkiego

STRONA GŁÓWNA

Administracja

pomniejsz powiększ
niedowidzacy
kreska belka

belka

Turystyka

kreska
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
belka

Na skróty

ico ico ico
galeria mapa powiatu kontakt
ico ico ico
dofinansowanie NFOSiGW linki noclegi
ico ico ico
BIP Facebook e-urząd
ico ico ico
Oferty inwest. Uwaga Pogoda
kreska

e-urząd

kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Dyżury aptek w 2015/2016

Pomoc medyczna w nocy i święta

belka

KALENDARIUM

PNWTŚRCZPTSOND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
<<< << 2016-08 >> >>>
belka

POGODA


 

puzzle belka

Chór Lutnia z Międzychodu

 
Lutnia
Chór "Lutnia"
Międzychód

Piękne karty historii chóru „Lutnia” w Międzychodzie zapoczątkowali działacze - społecznicy 10 listopada 1920 roku, powołując do życia zespół chóralny pod nazwą „Koło Śpiewacze LUTNIA”. W latach dwudziestych chór swoim poziomem artystycznym zakwalifikował się do chórów I kategorii i w zjazdach okręgowych zdobywał czołowe lokaty i wyróżnienia.

Wojna i okupacja przerwały działalność „Lutni”. W tych tragicznych dla narodu chwilach za kultywowanie polskiej kultury groziła śmierć. Odrodzenie chóru nastąpiło po wojnie. W roku 1946 zespół miał okazję obchodzić jubileusz 25 - lecia działalności artystycznej. W kolejnych latach chór uczestniczył w koncertach połączonych chórów spółdzielczych w Poznaniu, koncertował wraz z Filharmonią w Koszalinie i Olsztynie.

Lutnia

Lutnia
Lutnia

Po śmierci wieloletniego i zasłużonego dyrygenta Alfonsa Ullricha chór miał krótki okres stagnacji. Gdy wznowił działalność pod patronatem Międzychodzkiego Domu Kultury. funkcję dyrygenta objął Józef Kinal. W roku 1986 kierownictwo artystyczne „Lutni” objął Sławomir Szkudlarek, a w 1993 podczas choroby kierownika artystycznego dyrygenturę przejęła Lucyna Gawecka. Kolejna zmiana dyrygenta nastąpiła w roku 1998. Przez dwa lata zespół prowadził Andrzej Kamprowski, aktualnie od dziesięciu lat kierownikiem artystycznym i dyrygentem  jest Szczepan Kaszyński.

Do osiągnięć artystycznych zespołu należą : udział w przeglądach amatorskiego ruchu artystycznego w Gorzowie Wlkp., zdobycie pucharu w eliminacjach wojewódzkich Polskiej Pieśni Chóralnej w Koszalinie, kilkakrotny udział wyróżniony pucharami w Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wlkp. i uczestnictwo w koncertach z cyklu „Musica Sacra” w Katedrze Poznańskiej.

Chór koncertował kilkakrotnie za granicami kraju. Były to wyjazdy powiązane ze spotkaniami zaprzyjaźnionych chórów i występami w Niemczech (w Lahde, Minden, w miastach partnerskich Międzychodu – Seelow i Weinstadt), na Ukrainie (w Trembowli), w Holandii w Oldemarkt i we Francji w Saint Simeon De Bressieux .

Aktualnie zespół liczy 28 czynnych chórzystów, a prezesem jest : Renata Czarnecka.
Bogaty repertuar „Lutni” obejmuje muzykę dawną i współczesną, zarówno świecką jak i sakralną. Mieszkańcy miasta, jak również turyści mają często okazję słuchać koncertów chóru w XVII-wiecznym kościele p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie albo w kościele Najświętszej Marii Panny. Szczególnie odświętnie traktowany jest coroczny koncert na mszy w dniu Św. Cecylii - patronki chórów. Tradycją jest również świąteczny koncert kolęd. Chór koncertuje też każdorazowo na inauguracjach roku akademickiego studiów zamiejscowych Akademii Rolniczej z Poznania .

Lutnia
Lutnia

W roku 2002 oprócz koncertów w Międzychodzie jednym z ważniejszych występów był udział w XXVI Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wlkp. i w I Spotkaniu Chórów Województwa Wielkopolskiego „Jarocin – Żerków”. Chór wspólnie z Międzychodzkim Centrum Kultury, nawiązując do pięknych tradycji wspólnego śpiewania, a w chwili integracji z Unią Europejską również śpiewu łączącego kraje Europy – zorganizował w Międzychodzie 5 lipca 2003 roku Spotkanie Chórów pod hasłem „Z muzyką klasyków do Europy”. Uczestnikami byli chórzyści reprezentujący : Chór im. K.T. Barwickiego z Jarocina, „Kleiner Chor” z Seelow w Niemczech, Chór „Cantilena” z Obornik, Chór Mieszany „Lutnia” z Międzychodu, Chór Mieszany im. S. Moniuszki z Kaźmierza, i Chór Mieszany im. C. Czypickiego z Koźmina Wielkopolskiego. W roku 2004 najważniejszym wydarzeniem w kronice Chóru były występy podczas „Kongresu Międzychodzian”, zdobycie „Srebrnej Maski Orfeusza” na XXVIII Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wlkp. oraz udział w II Wojewódzkim Spotkaniu Chórów w Żerkowie. Rok 2005 był pod znakiem obchodów 85 – lecia działalności „Lutni”. Chórzyści zaśpiewali też równolatkowi „Lutni” – Papieżowi Janowi Pawłowi II, podczas wielkiego koncertu chórów i orkiestr w licheńskiej Bazylice z okazji Jego urodzin.


W dniu 20 listopada 2010 r. obchodzony był jubileusz  90-lecia działalności "Lutni".
Wśród chórzystów najdłuższym stażem wyróżniają się: dh Anna Kąkolewska - 52 lata, dh Norbert Sobczak - 45 lat, dh Elżbieta Sobczak - 42 lata, dh Halina Pospieszna - 40 lat i dh Krystyna Młyńczak - 30 lat. Przy okazji jubileuszu złożono im szczególne podziękowania.


Lutnia