herb

Witamy w serwisie Powiatu Międzychodzkiego

STRONA GŁÓWNA

Administracja

pomniejsz powiększ
niedowidzacy
kreska belka

belka

Turystyka

kreska
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
belka

Na skróty

ico ico ico
galeria mapa powiatu kontakt
ico ico ico
dofinansowanie NFOSiGW linki noclegi
ico ico ico
BIP Facebook e-urząd
ico ico ico
Oferty inwest. Uwaga Pogoda
kreska

e-urząd

kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Dyżury aptek w 2015/2016

Pomoc medyczna w nocy i święta

belka

KALENDARIUM

PNWTŚRCZPTSOND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
<<< << 2016-08 >> >>>
belka

POGODA


 

puzzle belka

O powiecie słów kilka...

 



POWIAT MIĘDZYCHODZKI położony na zachodzie Wielkopolski nad Wartą, obejmuje swym zasięgiem 4 gminy - Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie. Obszar 736 km2 zamieszkuje ponad 36 tysięcy mieszkańców.


Powiat leży w południowej części Puszczy Noteckiej. Jego powierzchnia jest w ponad 45% porośnięta puszczańskimi borami sosnowymi, które jesienią zachęcają do grzybobrania, a zimą do kuligów i polowań.
Charakterystyczną cechą, która wyróżnia powiat na mapie turystycznej Wielkopolski jest ponad 100 jezior w mocno pofałdowanym, polodowcowym krajobrazie Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Można tu znaleźć jeziora o ponad 300- hektarowej powierzchni oraz bardzo głębokie (do 45 m. głębokości), a każde z nich ma wodę bardzo czystą i bogatą w ryby. Piękny krajobraz jest w powiecie pod szczególną ochroną - duży jego obszar zajmuje Sierakowski Park Krajobrazowy, a głęboko wyrzeźbiona dolina rzeczki Kamionki to część Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Już w latach dwudziestych okolice Międzychodu reklamowano jako "Krainę 100 Jezior" - wymarzone miejsce dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Można tu wypoczywać w lasach na grzybobraniach, nad jeziorami kąpiąc się czy wędkując, a ośrodki jeździeckie oferują możliwość jazdy konnej. Profesjonalna baza turystyczna o wysokim standardzie usług, rozwój agroturystyki (ponad 40 kwater), gęstość połączeń drogowych, dogodne warunki dla aktywnego wypoczynku (turystyki pieszej, rowerowej, jeździectwa, wędkarstwa, myślistwa) to zachęta dla odwiedzenia tego pięknego zakątka Wielkopolski.

Zapraszają nie tylko ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami w Sierakowie, Mierzynie koło Międzychodu oraz w Chrzypsku, Łężeczkach, Prusimiu czy Dormowie, ale również Stado Ogierów w Sierakowie i puszczańskie leśniczówki.
Ofertę aktywnego wypoczynku wzbogaca i uzupełnia możliwość korzystania z krytego basenu i kręgielni w Sierakowie oraz pełnowymiarowej hali sportowej w Międzychodzie.

Warto też zajrzeć do Muzeum - Zamku Opalińskich w Sierakowie, Muzeum Regionalnego w Międzychodzie oraz Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie czy Centrum Edukacji Przyrodniczej i Regionalnej w Mniszkach. W gminach corocznie odbywają się kilkudniowe festyny, stadnina organizuje zawody hippiczne, a nad jeziorami, w plażowej scenerii odbywają się koncerty polskich gwiazd muzyki. Na punkcie widokowym w Łężeczkach, oprócz pięknych panoram, godnym podziwu jest pomnik w kształcie grzyba, odsłonięty w pierwszych minutach 2001 roku jako pierwszy pomnik na świecie w nowym tysiącleciu. O zdrowym klimacie Pojezierza świadczą również pokłady borowiny oraz ujęte w centrum Międzychodu w tzw. "Laufpompę" bogate źródło siarkowe.

Tereny powiatu, dawne przygraniczne tereny Rzeczypospolitej, to ziemia sławnych ludzi: Sieraków należał do Opalińskich, Międzychód do Unrugów, a Kwilcz to rodowe gniazdo Kwileckich.

 


Mieszkali tu lub stąd pochodzili: Maria Leszczyńska - królowa Francji i żona Ludwika XV, Oskar Tietz - założyciel sieci handlowej "Hertie" w Niemczech, bibliograf oświeceniowy Jan Daniel Janocki, Królowa Polski Katarzyna Leszczyńska, kompozytor - Napoleon Rutkowski, Krzysztof Opaliński znany z "Potopu", Zygmunt Kurnatowski - adiutant Napoleona pod Borodino, poseł Sejmu Wielkiego Stefan Kwilecki,berliński malarz - Lesser Ury, zakopiański doktor Andrzej Chramiec, przedwojenny aktor Franciszek Brodniewicz i inni...